Ecology and Evolutionary Biology Society

The Society, established in 2015, aims to promote scientific research in the fields of ecology and evolutionary biology in Turkey.

 

Specifically, our goals are:

 

To join researchers of ecology and evolution under the same organisation, To encourage young scientists to choose ecology and evolution, and to support them in their education and training, To improve the quality and quantity of scientific research in ecology and evolution in Turkey. We are a community of mostly young researchers in ecology and evolutionary biology. About half of our membership work within Turkey, the other half being students or faculty abroad. Society members also include researchers of foreign citizenship working in Turkey.

EVENT CALENDAR

You can find the events related to our association here.

ANNOUNCEMENTS

Announcements about our association

EkoEvo Araştırma Asistanı arıyor!

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği, Türkiye’deki üniversitelerde lisans öğretiminde ekoloji ve evrim öğretiminin durumunu incelemek amacıyla bir çalışma başlatmaya karar verdi.

2020 Öğrenci Başarı Ödülleri sahiplerini buldu!

Normalde her sene Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Sempozyumu esnasında verilen EkoEvo Öğrenci Başarı Ödülleri bu sene sempozyum gerçekleşememiş olsa da sahiplerini buldu.

İklim Değişikliği Kutu Oyunu

Derneğimiz üyelerinden Nihan Dilşad Dağtaş, geçen aylarda Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Michela Leonardi’nin üyesi olduğu Evrimsel Ekoloji grubunun çalışmalarından esinlenerek tasarladığı, iklim değişikliği ve evrimi konu alan, eğitici ve ücretsiz kutu oyununu Türkçe’ye çevirdi.